Skuteczne sposoby jak pozbyć się pluskwy domowejW wyniku prowadzonych badań pojawiają się coraz lepsze i bardziej przyjazne dla człowieka oraz środowiska preparaty oraz techniki przeprowadzania zabiegów dezynsekcji, deratyzacji oraz dezynfekcji. Wiele z nich ma na celu ograniczenie ilości pestycydów niezbędnych do eliminacji problemów wywołanych przez szkodniki takie jak pluskwa domowa, karaluchy, prusaki.

Pluskwa domowa sklasyfikowana jest do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Rozwój pluskwy domowej jest niezupełny. W jej cyklu życiowym nie ma stadium poczwarki, zaś występuje stadium:
– pięć stadiów larwalnych – nimfy
– postać dorosła – imago


Jaja są barwy kremowej, podłużne oraz owalne, długość jaj składanych przez pluskwy wynosi około 1 mm . Okres rozwoju od złożenia jaj jest uzależniony od temperatury zasiedlonego miejsca. Temperatura 45°C jest dla nich śmiertelna. Larwy wykluwają się bardzo szybko – do tygodnia gdy temperatura otoczenia wynosi 35°C . Gdy zaś jest chłodniej okres wyklucia wydłuża się (od 2 tygodni do 1 miesiąca).

Przy temperaturze poniżej 10°C pluskwa domowa wchodzi w stan hibernacji, oczekuje na lepsze warunki. Postać dorosła , jak również larwa są podłużno – owalne oraz płaskie. Ich wielkość, kształt, kolor ciała są ściśle związane z stadium rozwojowym. Dojrzałe osobniki (imago) mają od 4mm do 5 mm długości i od 3 mm do 4 mm szerokości. Insekty które nie miały długo kontaktu z żywicielem są barwy jasnej, zaś te które nakarmiły się krwią żywiciela stają się ciemniejsze. Żywicielami pluskwy są ludzie ewentualnie zwierzęta.

Odpluskwianie mieszkań

Pluskwa domowa atakuje swoje ofiary głównie w nocy oraz pozostawia po sobie pamiątki na ciele żywiciela w postaci ukąszeń, które nie należą do przyjemnych…

Niechciany lokator naszego mieszkania atakuje praktycznie przez cały rok, głównie nocą podczas snu. Po świcie lub zapaleniu światła ukrywają się w zaciemnionych kryjówkach, głownie są to:
- szwy w łóżkach, szczeliny w ścianach, pod nie dokładnie przyklejonymi tapetami, za obrazami
– za listwami, za boazerią, pod dywanami zawieszonymi na ścianach
- głównie bardzo blisko żywiciela


Pluskwa domowa zwana również łóżkową lub ścienicą (u naszych południowych sąsiadów) wykwity skórne w postaci ukąszeń pozostawia głównie na nogach, rękach, pośladkach oraz plecach. Ukąszenie pluskwy , które zostanie rozdrapane może doprowadzić do infekcji i być powodem choroby skóry. U osób predysponowanych może powodować w tym miejscu odczyn alergiczny.

Obecność pluskiew można poznać po charakterystycznym zapachu, ewentualnie po śladach pozostawionych w miejscu żerowania szkodników…

W miejscach bardzo intensywnie zasiedlonych przez pluskwę domową unosi się charakterystyczny słodko – mdły zapach. Na obecność insektów może również wskazywać spora ilość wylinek oraz nieżywych osobników, a także ślady pozostawiane przez pluskwy w postaci ciemnobrunatnych kropek, które są przetrawionym pokarmem, jakim jest krew . Głównie takie ślady można znaleźć w miejscu żerowania np. na niepolakierowanych elementach naszych łóżek, obrazach, na ścianach, karniszach. W obecnych czasach pluskwy domowe zasiedlają bardzo duży procent polskich mieszkań.

Zadzwoń a usuniemy problem na terenie Białegostoku tel. 790-847-483